Android 7.0 Nougat – Multiwindow, OpenJDK, Doze Mode 2.0

Android 7.0 Nougat

Android 7.0 Nougat přináší multiwindow, OpenJDK, Doze Mode 2.0 i přesto na první pohled novinka vypadá jako její předchozí verze Marshmallow. Hlavní novinky jsou však zakořeněny až hlouběji pod kabátem.

V kostce:

 • Označení Nougat
 • ApiLevel 24 a OpenJDK
 • MultiWindow
 • Doze Mode 2.0
 • Vylepšený multitasking
 • Nová notifikační lišta
 • Poslední verze – Preview 5
 • Datum vydání : Q3/2016 – spíše konec prázdnin tj. srpen 2016
 • Dostupnost: Google zařízení již nyní mohou testovat preview 5 – jak nainstalovat Android Nougat čtěte zde : https://www.duoego.cz/jak-na-android-nougat/
 • Cena: Zdarma

 

Čeho si všimnete

Notifikační lišta

Z viditelných novinek, se jedná o zcela novou notifikační lištu. Ta nově kromě notifikací zobrazuje systémové a funkční ikony. Lze tak rychle vypnout WiFi, zkontrolovat stav baterie, nebo si posvítit baterkou.

Android Nougat - Notifikační lišta
Android Nougat – Notifikační lišta
Android Nougat - Notifikační list, možnosti nastavení
Android Nougat – Notifikační list, možnosti nastavení


Multiwindow

Tou zásadnější novinkou je multiwindow. Lze tak mít puštěnou třeba navigaci a zároveň si číst emaily, sledovat video, nebo mít spuštěný video hangout. Přidržením funkčního tlačítka pro přepínání mezi aplikacemi si lze zobrazit další okno, které se nám zobrazí ve spodní polovině obrazovky.

Android Nougat - multiwindow, mapa, nastavení
Android Nougat – multiwindow, mapa, nastavení

Mezi nejpoužívanějšími aplikacemi se lze přepínat dvojitým poklepáním funkčního tlačítka pro přepínání aplikací.

Další novinky

V nastavení narazíte na další novinku a tou je vyjíždějící postraní nabídka s přehledem všech možností nastavení. Jedná se o velice příjemnou změnu, která umožní rychlejší orientaci při nastavování telefonu.

Android Nougat - postranní nabídka nastavení
Android Nougat – postranní nabídka nastavení

V nastavení dále zůstaneme a přesuneme se do položky klávesnice. Google klávesnice umožňuje v Andoid Nougat přepínání vzhledů. Ti, kteří nemají rádi bílou si nyní mohou barvu změnit. Ať už zvolením jednoho z předdefinovaných témat, nebo konfigurací vlastního.

Android Nougat - funkční klávesa fotoaparátu
Android Nougat – funkční klávesa fotoaparátu

Další příjemnou novinkou je možnost si definovat nastavení tlačítka hlasitosti u aplikace fotoaparát. Na výběr máme ze tří možností :

 • Focení
 • Zoom
 • Hlasitost

Osobně v této možnosti až tak velký přínos nevidím.

Android Nougat - funkční klávesa fotoaparátu
Android Nougat – funkční klávesa fotoaparátu

Co neuvidíte na první pohled

Mezi ty zásadní změny z pohledu vývojáře patří určitě přechod z Oracle Java na OpenJDK. Google oficiálně říká, že pro něj bude další vývoj jednodušší a rychlejší. Uvidíme co na tom bude pravdy. Api verze pro Android 7.0 nese číselné označení 24.

Další novinokou jsou změny v multitaskingu. Vylepšena byl také Doze Mode funkce. Nyní přichází ve verzi 2.0 a měl by uspořit ještě více energie. Zvlášť v případech, kdy je telefon v klidu. Nově by měly být aktualizace vydávány v menších balících, aby nebylo nutné provádět restart telefonu tak často. V Android Nougat se také počítá v podporou VR – virtuální relaity, který je nyní hlouběji zakořeněna přímo v jádru.

Mým pohledem

Novinka Android 7.0 Nougat přináší novinky. Kromě nové notifikační lišty a multiwindow se z mého pohledu nejedná o nic zásadního, co by mně ušetřilo čas, nebo zefektivnilo práci s telefonem.

Za sebe můžu říct, že všechny Preview verze byly velice stabilní. U některých jsem se setkal s poklesem výkonu telefonu, hlavně při slaběší baterie, ale tyto neduhy byly odstraněny a poslední Preview 5 už považuji za velice dobře odladěnou verzi.

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply