Nový Apple Thunderbolt Display 5K

Čtyři roky bezezměny

Apple Thunderbolt Diplay byl uveden v roce 2011. Ten nahrazoval Apple Cinema display. Nabízel rozlišením 2560 x 1440 pixels, LED podscvícení, FaceTime HD kameru a 2.1 reproduktory. Od té doby se Apple Thunderbolt display nezměnil – až na drobnou změnu v revizi B, která nabízela MagSafe2 konektor pro napájení nových Macbooků.

Apple Thunderbolt Display
Apple Thunderbolt Display

Co uměl

Apple Thunderbolt display nabízel 1x Thunderbolt port (například pro připojení externího disku), FireWire port, 3x USB 2.0 port (napájený) a Ethernet port (1Gbit/s). Bylo možné z něj napájet Macbook díky vestavěnemé MagSage konektoru.

Nový ThunderBolt Display 5K

Nyní se však možná blýská na lepší časy. Již 16.6. 2016 (Apple Keynote), bychom se mohli dočkat novinky v podobě 5k Thunderbolt display. Po tak dlouhé době by si to přece jen zasloužil. Kromě nového designu a vysokého rozlišení se také spekuluje, že novinka bude mít integrovanou grafickou kartu a podporu Thuderbolt 3.

Vestavěná grafická karta by přinesla velkou výhodu pro Macbooky, které mají pouze integrovanou grafickou kartou, která by pro 5K displej nemusela mít dostatečný výkon.

Jak bude nový displaj vypadat je zatím otázkou. Na internetu se objevily různé možnosti jeho podoby.

Možná podoba Apple Thunderbolt 5k Zdroje : www.letemsvetemapplem.eu
Možná podoba Apple Thunderbolt 5k Zdroje : www.letemsvetemapplem.eu
Možná podoba Apple Thunderbolt 5k Zdroje : www.apfelpage.de
Možná podoba Apple Thunderbolt 5k Zdroje : www.apfelpage.de

Co přináší Thunderbolt 3

Nabízí šířku pásma 40Gbit/s, nižší energetickou náročnost než předchůdce. Možnost připojit až 2x 4K displey při obnovovací frekvencí 60Hz. Další vlastností je možnost napájet zařízení se spotřebou až 100W. Zpětně je kompatibilní se všemi předchozími verzemi Thunderbolt. Konektor je kompatibilní s USB-C

Co z toho?

Celé by to mohlo dávat smysl. Apple představí nový displej a společně s ním, či za nedlouho po něm, nové MacBooky, s podporou Thunderbolt 3.

Připojením jednoho Thunderbolt 3 kabelu od NB k displeji tak přeneseme nejen obraz, ale zároveň připojíme další externí zařízení (disk, čtečku karet) a zároveň budeme Macbook nabíjet. Nebude tak nutné NB nikam dokovat.

Škoda, že nedávno představený Macbook (12″) nepřišel již s Thunderbolt ve verzi tři. Celé by to pak dávalo krásně smysl. Malý, lehký a dostatečně výkonový NB na běžnou práci si pro náročnější úkoly připojíte k 5K displeyi s externí grafickou kartou, která vám svým výkonem pomůže například se zpracováním fotek či videa. Zároveň se v Macbook zbytečně netaháte (a nekrmíte) s grafickou kartou, jejíž výkon na cestách nepotřebujete. Zároveň by to mohlo mít i pozitivní vliv na cenu Macbooku, v kterých by tak nově nemusely být externí grafické karty.

No, uvidíme, čím nás Apple v pondělí 13.6. 2016 překvapí.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply