macOS Sierra – novinky

Sierra první macOS od Apple

Před začátkem prázdnin, na posleník Keynote, 13. června Apple oficiálně oznámil změnu názvu svého operačního systému pro počítače. Nově se nebude používat označení OS X ale macOS. Označení zapadá do Apple řady ostatních označení.

  • iOS – systém pro telefony a tablety
  • tvOS – systém pro Apple TV
  • macOS – systém pro počítače – iMac, Macbook Air, Pro
  • watchOS – systém pro chytré hodinky

macOS Sierra – uživatelské novinky

Uživatelských novinek nabízí nový OS celou řadu.

Siri

Je plně integrováno do nového macOS. Svoji asistentku máte nyní dostupnou nejen na telefonu, ale také na počítači.Příkazy přijímá stále v angličtině.

Siri předpověď počasí

Fotografie

Lepší práce s aplikací Photos, inteligentní vyhledávání, seskupování fotografii podle událostí tzv. Memmories.

Automatické odemčení macOS

Pokud používáte chytré hodinky od Apple je možné počítač odemčít již na dálku. Stačí když jsou vaše hodinky v blízkosit počítače a není nutné zadávat heslo.

Chytrá schránka

Zkopíruj na jednom vlož na druhém. Takto by šlo zkráceně popsat funkci, která umožňuje zkopírovat text, třeba na iPad a jednoduše vložit na iPhone či počítači s macOS.

Pracovní plochu vždy s sebou

Pracovní plochu můžete mít nyní vždy u sebe. To je možné díky iCloud, který synchronizuje vaši plochu a zpřístupňuje ji na všech zařízeních.

Optimalizace diskového prostoru

Co dlouho chybělo v OS X je nově v macOS. V předchozích verzích nebylo možné bez aplikací třetích stran získat rozumný přehled, který by zobrazil co a jak využívá diskový prostor. Který je v případě jakéhokoliv počítače od Apple draze zaplacen.

Screen Shot 2016-09-02 at 08.57.18

Nepotřebné dokumenty jsou ukládány do iCloud. Lokálně pak zůstávají pouze optimalizované verze fotek. Upozorní vás na duplicitní a nepotřebné soubory. Vysype koš po třiceti dnech nepoužívání.

macOS Messanger

Nová verze nabízí rozšíření o tak celosvětově populární smajlíky.

Message huge emoji

PIP – obraz v obraze

Picture in Picture přináší možnost sledovat video a současně u nějak pročítat nějaký dokument. Nutno podotknout, že ne všechny webové přehrávače tuto funkci podporují. Vyzkoušet si ji však můžete na Keynote Applu.

Picture in Picture

 

Záložky

Záložky, nebo TABS, jak je známe například ze Safari se nyní promítají do více aplikací v macOS Sierra. Začínají je podporovat i aplikace třetích stran.

macOS Sierra – technologické novinky

Novinky Metal i Swift 3 jsou dostupné pro všechny Apple platformy – macOS, iOS, tvOS i watchOS.

Metal

Zajišťuje přístup ke grafickým zdrojům efektivněji, rychleji, aby byl lépe využit potenciál grafické karty.

Swift 3

Je programovací jazyk vytvořený firmou Apple pro jejich operační systémy. Je tak alternativou k vytváření aplikací v Objective C.

Jak nainstalovat macOS Sierra

K dnešnímu dni je dostupná veřejná beta verze 7 (16A313a). Pro vývojáře pak verze 8. Pokud si chcete macOS Sierra nainstalovat je nutné se zapojit do beta testování. Apple Beta program.

Povolíte na svém zařízení, dostupnost os Sierra, který se vám přes App Store zpřístupní k instalaci. Aktualizace probíhají automaticky opět prostřednictvím App Store.

Apple Beta program

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply