OpenVZ kontejnery – kde, jak a kolik jich běží

Co je OpenVZ

OpenVZ je virtualizační vrstva založena na kontejnerech. Běží výhradně na OS Linux. Kontejner based model nabízí vyšší utilizaci hardwarové vrstvy. Kontejnery běží izolovaně a nemůžou způsobit pád celého hosta. Mají vlastní IP adresu, storage, adresářovou strukturu, procesy, binárky, konfigurační soubory. Kontejner může být restartován aniž by ovlivnil běh ostatních kontejnerů nebo hosta samotného.

Každý kdo OpenVZ provozuje se může “přihlásit” do statistického měření. Stačí si stáhnout ze stránek OpenVZ.org a ten pak na serveru nainstalovat. Obecné informace o množství kontejnerů, OS, HW jsou zasílány do centrální DB, z které pak vzniká veřejně publikované statistiky.

Statistika nových hostů zapojených do měření
Statistika nových hostů zapojených do měření

Každý den se přidá do měření přibližně 100 nových hostů. Komunita OpenVZ je tedy hodně velká a kontinuálně roste.

 

Jaká čísla můžeme vyčíst ze statistiky

Ve statistikách je zařazeno více jak 190tisíc hostů, na kterých je celkem více jak 1 100 tisíc kontejnerů. Což znamená, že průměrně na každém hostu je 16 kontejnerů. V případě běžících kontejnerů je číslo zhruba o čtvrtinu nižší  – 12 kontejnerů na hosta.

Zajímavostí je, že na dvou hostech běží 16384 kontejnerů. Opakem je několik tisíc hostů, na kterých běží jeden či dva kontejnery.

HW statistiky

Na zajímavá čísla narážíme i v případě hardwarových konfigurací. Na třech hostech s OpenVZ je 256 CPU jader, kdežto nejvíce zastoupená konfigurace je pouze s osmi jádry. V případě operační paměti to jsou 2TB RAM a nejvíce hostů má 32GB RAM. Na poli diskového prostoru vládne jako souborový systém ext4 s více než nadpolovičním zastoupením.

SW statistiky

V případě software na kterém OpenVZ běží vládne jednoznačně CentOS s obrovským náskokem – více jak 170tis hostů. Následuje Debian s 3tísíci, RHEL s 1500.

V případě OS kontejnerů je zastoupení následující s velkým odstupem vede CentOS následován Debian a Ubuntu. Zpovzdálí se jich drží ještě Gentoo.

OS v kontejnerech
OS v kontejnerech

 

Kompletní statistiku najdete na stránkách OpenVZ.org – stats.openvz.org

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Leave a Reply